Ако сте решили да заместите белият хляб от менюто си, ви предлагам една чудесна алтернатива: ето тази рецепта за вкусен и полезен ръжен пълнозърнест хляб. Да, ръженото брашно е доста по-тежко и хлябът става по-стегнат и плътен, но вкусът е невероятен, а всяка филийка е супер засищаща.

Пълнозърнест ръжен хляб
Здравословен домашно приготвен ръжен хляб
Оборудване
- Хлебопекарна
- Сито
- Кухненска везна
Необходими продукти
- 350 мл вода леко затоплена
- 3 с.л. олио
- 2 ч.л. захар
- 500 гр. пълнозърнесто ръжено брашно
- 140 гр. пълнозърнесто пшенично брашно
- 2 ч.л. сол
- 7 гр. суха мая или ½ кубче прясна мая
Приготвяне
- Продуктите се слагат в тавичката на хлебопекарната в следната последователност: водата, олиото, захарта, пресятото брашно, солта и маята
- Ако използвате жива мая, трябва маята да се активира в малко топла вода със захарта. След това се слага най-отгоре (последна) върху брашното.
- Хлебопеакрната се настройва на програма "Тесто" (в моя случай програмата трае час и половина). Може да се наложи да се "помогне" на тестото при месенето, т.к. ръженото брашно е по-плътно и тежко, за целта ползвайте дървена бъркалка.
- След като свърши програмата оставяме тестото за още половин час в хлебопекларната, за допълнително втасване.
- Когато тестото е втасало, включваме хлебопекарната на програма за печене – в моя случай е един час. Настройвам за средно препечена коричка ( Medium Color), голям хляб.
- След звуковия сигнал, изваждаме готовия хляб и завиваме в памучна кърпа.
Бележки
Рецептата е изпълнена в хлебопекарна, но може да замесите тестото и по стандартния начин, след което да изпечете на фурна на около 200 – 220 градуса. А ето и някои от основните ползи на ръженото брашно:
- Пълнозърнестото ръжено брашно е по-богато на необходимите растителни влакнини в сравнение с пълнозърнестото пшенично брашно. Това води до увеличаване чувството на ситост, което може да намали хранителния прием.
- Ръженият хляб има по-нисък гликемичен индекс, което го прави подходящ за хора с метаболитни проблеми,включително и диабет тип 2
- Доказано е, че бета-глюканът, на който е богато ръженото брашно, намалява повишените нива на лошия холестерол и тригицеридите в кръвта.