Наближават Великденските празници и реших да направя този козунак като генерална репетиция.
Противно на мнението, че козунакът изисква здрави ръце и няма как да се получи добре в хлебопекарна, аз реших да го замеся в моя уред.
Освен месенето, от изключителна важност за крайния резултат е брашното. В рецептата ползвах бяло пшенично брашно на София Мел – Екстра, но има и други подходящи брашна като тези специално за козунак или баница. Тези брашна съдържат допълнително количество набухватели.
Крайният резултат е класически козунак, с много конци, с аромат на лимон, от който ухаеше цялата къща.
Аз лично не бих се мъчила с месенето на ръка, след като хлебопекарната се справи отлично. Вие можете да изпълните рецептата като си замесите тестото сами – въпрос на предпочитания.
Ето и стъпките за приготвяне на този чудесен козунак:

Козунак с локум
Оборудване
- Хлебопекарна
- Правоъгълна форма за печене
Необходими продукти
- 3 бр. яйца на стайна температура
- 100 мл прясно мляко леко затоплено
- 100 мл олио
- 150 гр. захар
- 1 щипка сол
- 550 гр. пресято бяло пшенично брашно София Мел Екстра
- 7 гр. суха мая едно пакетче на д-р Йоткер
- 1 бр. ванилия
- 2 кутии локум
- кората на един лимон настъргана
- 1 бр. жълтък за намазване
- 1 с.л. прясно мляко за намазване
- захар на вкус за поръсване
Приготвяне
- В тавичката на хлебопекарната се поставят течните съставки – олиото, затопленото прясно мляко и трите яйца.
- Върху тях се изсипва захарта, добавя се щипката сол и пресятото брашно.
- Най-отгоре се изсипва маята и се добавят настърганите лимонови корички и ванилията.
- Машината се включва на програма "месене", която при мен е с продължителност от час и половина. При месенето трябва да се наблюдава тестото и при необходимост, да се добави още малко брашно. Трябва да се получи мека и еластична топка, която не залепва по пръстите.
- Когато програмата за месене приключи и тестото е втасало веднъж, хлебопекарната се пуска отново на същата програма. Т.е. трябва да се изпълнят две пълни програми от месене и втасване с обща продължителност от три часа, за да се развие добре глутенът в тестото и козунакът да стане на конци.
- Тавичката на хлебопекарната се изважда и се поставя в предварително загрята на 50 градуса фурна (или на програма за "втасване") за допълнително втасване за един час.
- Втасалото тесто се изважда на леко набрашнен плот и разделя се на три равни топки. За целта, аз използвам кухненска везна, за да получа равни три части.
- Всяка част раздърпвам с ръце във формата на правоъгълник, след което се разточва с помощта на точилка. Трябва да се получат три равни правоъгълни ленти, които да са достатъчно широки.
- Върху всяка от тях се поставя от предварително наситнения локум, като той се разпределя по равно върху трите части.
- Всяка лента се завива на руло.
- Всяко руло се усуква.
- Трите усукани рула се сплитат на плитка за оформяне на козунак.
- Така полученият козунак се прехвърля в дълбока правоъгълна намазнена форма за печене и се поставя отново в загрята на 50 градуса фурна за втасване за още един час.
- Втасалият козунак се намазва със смес от един жълтък и една супена лъжица прясно мляко. След това се поръсва с бяла кристална захар на вкус.
- Козунакът се пече в предварително загрята на 180 градуса фурна, на среден реотан. Козунакът се наблюдава и когато придобие приятен загар, се покрива с алуминиево фолио, за да не изгори отгоре и да продължи да се пече отвътре.
- Козунакът се пече до готовност според фурната, проверява се с дървена клечка дали е изпечен.







