Ето, че отново е това време от годината, когато домашният уют и наближаващите коледни празници са стимул за всяка домакиня да се развихри в кухнята. Тази година за пръв път приготвих сладки „Линцери“ – класическо маслено тесто, конфитюр по избор и воала! Сигурно се досещате, че колкото повече престояват, толкова по-меки и вкусни стават.
Уви, аз ще трябва да правя нова доза за Коледа, понеже тези бяха само за проба и се хапнаха в рамките на ден-два. Уникално вкусни и ароматни са! Съветвам ви обаче да удвоите продуктите в рецептата за пълна доза от 60 броя слепени линцерови сладки (брашно, масло и пудра захар по две!). Така ще имате достатъчно количество за коледната трапеза. Приятен апетит!

Линцери
Оборудване
- Дълбока купа
- хартия за печене
- формички за сладки
- малка капачка за средните дупчици
Необходими продукти
- 125 гр. масло
- 100 гр. пудра захар
- 250 гр. брашно
- 1 бакпулвер
- 3 жълтъка
- есенция лимон
- есенция ванилия
- конфитюр за слепване
- пудра захар за поръсване
Приготвяне
- В дълбока купа слагам маслото (предварително омекнало на стайна температура).
- Добавям пудрата захар, жълтъците, брашното и бакпулвера.
- Добавям есенциите лимон и ванилия на вкус. Аз използвам течни такива, но може да ползвате ванилия на прах или настъргана лимонова кора.
- От всички продукти замесвам меко тесто. Оставям го в купата и я покривам с домакинско стреч филио. Тестото слагам в хладилник, като е добре да престои най-малко 2-3 часа (за предпочитане е да го оставите за една цяла нощ).
- На другия ден изваждам тестото от хладилника, за да се отпусне леко и го разточвам с помощта на точилка.
- Изрязвам с различни формички – дебелината е по-желание, ако са по-тънки, ще се изпекат по-бързо и ще са една идея по-хрупкави – това не бива да ви притеснява, понеже след слепване и престой, линцерите омекват. Аз изрязвам сладки със средна дебелина. Половината от тях изрязвам с по-малка капачка в средата, така, че да се оформи малка дупка за самия линцер.
- Линцерите пека в предварително загрята на 170 градуса фурна, до леко почервеняване. Не им е нужни много време – средно между 10-15 минути, в зависимост от фурната.
- Готовите бисквитки оставям да изстинат. След това ги мажа с конфитюр по избор като отгоре слагам, тези които имат дупка, като леко притискам, докато се покаже конфитюра.
- Линцерите съхранявам в метална кутия за сладки, като колкото повече престояват, толкова по-меки стават. Аз лично съм ги опитвала най-рано след няколко часа и бяха чудесни – меки и ароматни.





