Тази рецепта имам от моята свекърва, която я прави по рецепта на своя колежка – туркиня. Всяка година я приготвяме за Коледа, като често се налага да и звъним, за да сверим, спомняме ли си правилно рецептата и съставките – е вече я имам черно на бяло, затова смело ще продължа да приготвям тази вкусотия без колебания. Може да ви се струва сложно в началото (най-сложната част е рязането) и времеемко – понеже отнема време да поизсъхне добре след печенето, както и да поеме сиропа за денонощие, но усилията и чакането със сигурност си заслужават.

Турска баклава
Традиционен турски сладкиш с кори, орехи, масло и захарен сироп
Необходими продукти
- 800 гр. кори за баклава 2 пакета по 400 грама
- 250 гр. масло
- 300 гр. смлени орехи
- 1 л вода
- 1 кг захар
- 1 лимон използва се настъргана лимонова кора
Приготвяне
- Приготвям баклавата в тава с диаметър 30см. предварително намазана с олио, включително по стените.
- Започваме да редим кори-орехи: най-отдолу слагам 3 броя кори. След това поръсвам с орехи и продължавам да редувам по 2 кори и орехи, и така докато свършат корите.
- Стигаме до най-трудната част – нарязването на баклавата. Трябва ви остър нож, като има различни методи за рязане – на ромб, като слънце и други, въпрос на избор. Аз избрах този път да я нарежем като слънце. Първо я режем като пица.
- След това всяко парче от "пицата" нарязваме успоредно на единия разрез. Режем поредно всички парчета симетрично.
- Ето и в готов нарязан вид – подобно на слънце.
- Разтопяване маслото на котлона и заливаме по разрезите, внимателно с лъжица. Това се прави, за да може парчетата лесно да се отделят и да не залепнат при печенето, а аромата е неустоим.
- Печем на 180 градуса до зачервяване. Оставаме изпечената баклава да почине и доизсъхне добре една нощ.
- На следващия ден приготвяме захарния сироп в съотношение едно към едно. Слагаме в тенджера на котлона литър вода и когато заври добавяме килограм захар и настърганата кора от един лимон. Бъркаме докато сиропа леко се сгъсти. Заливаме студената баклава с горещия сироп, внимателно навсякъде и оставяме едно денонощие, за да поеме добре сиропа.
Бележки
В галерията по-долу, можете да видите и снимки от минали години, в които баклавата е нарязана по друг, малко по-лесен начин : ))